Hypotéka - úvěr zajištěný nemovitostí. 


Hypotéka - nejčastější úvěr spojený s bydlením. 

 

Hypoteční úvěr je úvěr zajištěný zástavním právem (hypotéka = zástava) k nemovitosti. Nejčastěji je využit k nákupu nemovitosti za účelem bydlení či pronájmu (účelová hypotéka). Hypotékou Češi velmi často financují také výstavbu, celkové rekonstrukce, přístavbu či rozšíření rodinných domů například o půdní vestavbu. Hypotéku je možné rovněž využít k finančnímu vypořádání se spoluvlastníky či spoludědici.

Méně běžné je poskytnutí nemovitosti jako záruky za půjčku neúčelovou, často označovanou jako americká hypotéka.

Hypotéky bývají spláceny pravidelnými měsíčními splátkami. Splátky bývají nazývány podle způsobu jejich výpočtu. V drtivé většině případů se využívá splácení anuitní, kde se výše splátky v čase při shodně vysoké úrokové míře nemění. Mění se pouze poměr mezi splátkou úroku a jistiny. 

V dnešní době tyto úvěry bývají poskytovány převážně bankami a zprostředkovány hypotečními makléři či finančními poradci. V České republice je tento úvěr určený fyzickým i právnickým osobám, ovšem vždy musí být zajištěný zástavním právem k nemovitosti na území ČR. Obvykle se jako zástava využívá financovaná nemovitost, ale není to podmínkou, ručit lze i objektem jiným.

V případě, že uvažujete o koupi nemovitosti a využít k financování hypoteční nebo jiný úvěr, určitě se obraťte na specialistu. S jejich výběrem Vám můžeme pomoci nebo využijte svého dlouholetého poradce. 

Chci se poradit o úvěru

K hypotečnímu úvěru si určitě uzavřete pojištění. Za malé peníze si kupujete velké zajištění. Například za 1 000 Kč měsíčně můžete mít pojištěný úvěr v hodnotě několika milionů korun. Každé pojištění musí být správně nastavené. Nechcete přece platit za něco co Vás nekryje. 

Chci informace o pojištění

 

Poptat službu