Koupili jsme dům. Kdy platím daň?

Koupí domu, pozemku, bytu nebo třeba jen garáže se z vás stává majitel nemovitosti. S většinou souvisejících nákladů jste se setkali již při jejím pořizování. Splácíte hypotéku, nemovitost jste pojistili, energie jste si již převedli a přihlásili se ke svozu odpadu. Může se zdát, že máte vše za sebou. Pozor ale na daň z nemovitých věcí, kterou neplatíte okamžitě. 

Dejte pozor na termíny. 

Většina majitelů si oddychla, když odpadla povinnost placení daně z nabytí nemovitosti. Jedna daň ovšem zůstala. Daň z nemovitosti. Ta se platí v následujícím roce od nabytí nemovitosti. Majitelem nemovitosti se stáváte v okamžiku zápisu této skutečnosti do katastru nemovitostí.  Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte podat do 31. 1. Jestliže jste tedy zakoupili nemovitost v roce 2021, musíte ji finančnímu úřadu přiznat do 31.1.2022. Samotnou daň pak musíte zaplatit do 31. 5. roku, ve kterém přiznání podáváte. V tomto případě do 31.5.2022. 

Kdo podává daňové přiznání?  

Pakliže jste v předchozím roce nabyli pozemek, stavbu, bytovou a nebytovou jednotku či krajinný prvek na svém pozemku jste povinni o této skutečnosti informovat finanční úřad. To samé platí, pakliže jste nějakou z těchto věcí pozbyli. Jestliže jste již přiznané nemovitosti přistavili nebo naopak odstranili nástavbu, patro nebo pozemek, musíte i tuto skutečnost oznámit. Přiznání musejí podat všichni vlastníci domu. Takže i spoluvlastníci. A to každý za svoji část. Jestliže koupíte s partnerem dům napůl, vlastníte každý polovinu všech metrů, jak ze stavby, tak z pozemku. Oba tedy musíte podat daňové přiznání a svou polovinu v něm přiznat. 

Jen jednou a dost? 

Daňové přiznání podáváte bez výše zmíněných změn pouze jednou od nabytí nemovité věci. Zkrátka ji přiznáte finančnímu úřadu, ten vám vyčíslí výši daně a dál už jen každoročně tuto částku platíte. 

Menší zlo, než by se zdálo. 

Jak se řekne daň, naskakuje nám husí kůže a před očima nám naskáčou další horentní sumy, které musíme někomu zaplatit. Daň z nemovité věci není nikterak obrovským zásahem do vašeho rozpočtu. Například za parcelu o výměře 395 metrů čtverečních a zastavěnou plochou s výměrou 52 metrů čtvereční, což je chata či malý dům, zaplatíte každoročně 468 CZK. V případě spoluvlastnictví s partnerem, zaplatíte každý pouze polovinu.

Jak na přiznání z daně k nemovité věci? 

Na portálu MOJE daně zvládne vyplnit daňové přiznání úplně každý. Interaktivní formulář vás krok za krokem provede všemi náležitostmi. Veškeré potřebné informace k jeho vyplnění se dozvíte na portálu katastru nemovitostí po zadání LV nebo adresy vaší nemovitosti. Pak už stačí elektronicky odeslat nebo donést na podatelnu vašeho finančního úřadu. Nebojte se. S přiznáním vám může pomoci také účetní. Po vyplnění formuláře se rovnou dozvíte, kolik budete muset zaplatit na dani. Kdyby ve vašem přiznání některá náležitost chyběla nebo byla zadána špatně, kontaktuje vás po jeho podání pracovník finančního úřadu a spolu s vámi chybu odstraní. Do května vám pak přijde složenka s informacemi k provedení platby daně z nemovitosti.