Kam investovat milion v roce 2022?

Víte kam nejvýhodněji investovat v roce 2022 milion korun?

Motto každého úspěšného investora, či obchodníka zní „levně nakoupit, draze prodat“. Je však potřeba si uvědomit, že vždy jde o riskantní podnik, založený převážně na teoretickém předpokladu budoucího vývoje trhu. Aby vaše riziko bylo o něco nižší, rozhodl jsem se pro vás připravit tento článek na téma „kam nejlépe investovat milion v roce 2022“.

 

Investiční zlato a jiné komodity

Co se týče úschovy peněz do drahých kovů, v dnešní době se nejvíce vyplatí investovat do zlata, které atakuje svůj dosavadní strop. 

Dále také ropa meziročně zdražila na dvojnásobek, barel nyní stojí přes 80 $, nicméně stále zaostává za svým historickým vrcholem (přes 100 $). Rekordy tento rok láme zemní plyn, stejně jako elektrická energie. 

 

Nemovitosti

ČNB upozorňuje, že byty jsou momentálně nadhodnocené o 18 až 25 %. Poptávka přitom stále převyšuje nabídku. Klidně nyní investujte do rekonstrukce svojí domácnosti – do zateplení, solárních panelů nebo retenční nádrže na dešťovou vodu, abyste ušetřili  nejen na energiích. Co se týká zahraničních nemovitostí, tak například v bulharské Varně, na pobřeží Černého moře, nebo v Albánii seženete byty pod 2 000 000 Kč. (pouze příklad)

 

Státní a firemní dluhopisy

Pokud je vaším cílem peníze hlavně „schovat“ před inflací, nejlepší volbou pro vás budou státní dluhopisy. Česká republika totiž zatím nezkrachovala. V každém čtvrtletí vydává nové státní „proti-inflační dluhopisy“, jejich úrok odpovídá aktuální meziroční inflaci, která je momentálně asi 4,9 %. 

Své dluhopisy prodávají také firmy, kde úroky mohou být až 9 % p.a.! Na rozdíl od státu však nemají jisté příjmy, a tak se může stát, že zbankrotují a své dluhy nesplatí. Zkušení investoři proto nejprve sledují historii dané firmy, její plány, konkurenci, inovace, její kapitálové zázemí a také tým pracovníků a vedení.

 

Akcie či investiční fondy

Pokud naleznete akciovou společnost, která projde vaší fundamentální analýzou jako perspektivní, neváhejte koupit její podíl. Ne pražské Burze cenných papírů za poslední rok výrazně vzrostly ČEZ, Kofola ČS, Moneta Money Bank nebo například PKN Orlen. Dále také stouply burzovní indexy Euro Stoxx 50, Dow Jones Industrial Average, které zahrnují i akcie vybraných společností v Evropě a USA.

 

Česká měna a kryptoměny

Česká koruna sice ztrácí svoji vnitrostátní kupní sílu, ale záleží také na mezinárodních relacích. Podle britského týdeníku The Economist je zásadně podhodnocená, konkrétně o 27,7 %! Angličtí novináři k tomuto závěru došli zajímavou metodou. Porovnali mezinárodní ceny nejznámějšího hamburgeru (Big Mac) a oficiální měnové kurzy. 

Každopádně česká koruna je daleko stabilnější investicí než kryptoměny, které sice nepodléhají žádné centrální bance, ale právě proto občas ztratí většinu svojí hodnoty. (samozřejmě to může být i pravý opak)

 

Tento článek berte pouze jako invormativní.

Všem našim klientům doporučujeme zpracování finanční analýzy a až po té vybírat produkty, služby, atd. 

Každý rád investuje nebo věří něčemu jinému: automobily, umění, podníkání, vzdělání, startupy, atd.