Sestavení finanční analýzy ve 3 krocích

Sestavení rodinného finančního plánu ve 3 krocích.

Ještě, než začnete vůbec přemýšlet o finančním plánu vaší rodiny, musíte si nejdříve odpovědět na tři základní otázky. Jaká je má současná finanční situace? Jaké jsou mé cíle do budoucna? Jakým způsobem chci svých cílů dosáhnout? 

Takhle to vypadá dost složitě, že? Nemusíte se ale ničeho bát, vše spolu podrobněji rozebereme:

Jaká je má současná finanční situace? – musíte si umět spočítat si, kolik peněz odkud dostáváte a kolik na co vydáváte, to znamená sestavit si rozpočet. Jednoduše si napište do dvou sloupečků všechny vaše příjmy (výplata, kapesné, příjmy z investic,..) a všechny vaše výdaje (bydlení, domácnost, zábava, vzdělání, oblečení,..).

Jaké jsou mé cíle do budoucna? – pokud byste zůstali pouze s hlavou v oblacích, tak je dost pravděpodobné, že se vám v reálném životě nikdy váš sen nesplní, když ale svoje přání proměníte v jasný cíl, tak už k němu můžete směřovat své úsilí a vydat se na cestu. Napište si tedy na papír svůj sen, může to být dovolená, auto, bydlení, nebo klidně nový telefon.

Jakým způsobem chci svých cílů dosáhnout?   vždy je nějaká možnost, jak získat víc a utrácet méně, to znamená revidovat svůj rozpočet a zakomponovat do něj svůj cíl.

Co se ale jednoduše říká nebo na papíře počítá, se samozřejmě hůř aplikuje v reálném životě. S podrobným plánem v kapse však máte ke svým cílům o hodně blíž než bez něj. Abyste se ke splnění svého plánu dostali, musíte následovat ještě další dva, které jsou pro mnohdy náročnější:

Plán realizovat – připravit si jednotlivé kroky, uzavřít potřebné smlouvy, nastavit si limity, zkrátka postupovat podle plánu v každodenním životě.

Plán pravidelně, nejlépe jednou ročně, kontrolovat, prozkoumat další možnosti a případně znovu revidovat.

Pokud byste i tak nevěděli, jak si finanční plán sestavit, nebo byste nevěděli, jak dosáhnout svých cílů, napište mi na pcink@nemovitostsodhadem.cz. Konzultaci máte zcela zdarma.